Menu główne

Kontakt

sklep@myszkaagata.pl

+48 22 659 4443

Technika malarstwa akwarelowego "mokre w mokre"

"Mokre w mokre" to ulubiona technika malarska w szkołach i przedszkolach waldorfskich.

Maluje się na mokrej kartce mocno rozcieńczonymi farbami Stockmar. Kartkę moczymy zanurzając w wodzie lub przecierając mokrą gąbką. Mokrą kartkę trzeba równo rozłożyć i mocno przycisnąć do wodoodpornej podkładki.

Malując w ten sposób otrzymujemy bardzo ciekawe, nietypowe efekty. Obraz na kartce nie jest statyczny, lecz żyje. Istotny jest tutaj przede wszystkim proces malowania, obserwowania jak zachowują się kolory i mieszają się ze sobą. A końcowy efekt pracy i tak budzi podziw.

Najmłodsze przedszkolaki zaczynają swoją przygodę z malarstwem od pracy z jednym kolorem. Najstarsi dostają aż trzy. Chodzi o to, aby dziecko powoli poznawało świat barw, przeżywało relacje między kolorami, skutki mieszania ich.

Trzy podstawowe kolory, z których można uzyskać pełne koło barw to czerwony, żółty i błękitny.

W szkołach waldorfskich dzieci dostają, tak naprawdę, niewiele więcej kolorów: dwie czerwienie (karmin i cynober), dwa błękity (pruski i ultramarynę), dwie żółcie (słonecznikową i cytrynową). Malując nimi tydzień w tydzień uczą się, jakie możliwości daje użycie samych podstawowych kolorów.

Poniżej przedstawiamy prace dzieci ze szkoły ISTOTA w Krakowie:

Prace uczniów zostały zaprezentowane na wystawie u Dominikanów w Krakowie...

udostępnij

Komentarze

Ja tez właśnie jestem po malowaniu Stockmarkami i to dość intensywnym - 4 godziny na pikniku w parku! Jak tylko znajdę chwile to wstawię foto relację :)

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.