Start arrow Ozdoby sezonowe arrow Wiosna arrow Pisanki - rysowanki
Pisanki - rysowanki Drukuj Email
06.04.2009.

rysowane stockmarkami

 Mój ulubiony sposób na wielkanocne pisanki to kolorowanie ich kredkami woskowymi Stockmar. Kredki te wyróżniają się tym, że doskonale kryją powierzchnię skorupki. Jednocześnie można nimi uzyskać efekt podobny do akwareli, gdyż kolory nakładane jeden na drugi wzajemnie przenikają się.

 Całość, jeżeli jest dokładnie wypracowana, nabiera delikatnego woskowegopisanka z barankiem połysku. Zdobienie w ten sposób wydmuszek wymaga dużej delikatności, ale końcowy efekt wynagradza nam nasze starania. Mniejsze dzieci mogą ozdabiać jajka ugotowane na twardo, ale dokładne pokrycie skorupki będzie dla nich i tak zbyt dużym wyzwaniem. Zawsze pozostają „białe plamy”. Można się ich łatwo pozbyć, farbując na zakończenie pisankę w popularnych barwnikach. Wzory woskowe pozostaną, a puste miejsca sgraffitowypełnią się kolorem.

 Natomiast czerwoną pisankę (na zdjęciu w barwinkach) ozdobiłam trochę inną metoda zwaną sgraffito czyli rytowniczą. Najpierw cała skorupka została dokładnie zamalowana kredką. Nie musi to być jeden kolor, ale tło nie powinno być zbyt wielobarwne. Następnie motyw wyskrobujemy plastikowym skrobaczkiem (dołączanym do kredek Stockmar), wykałaczką lub tym czym nam wygodnie. Stworzony wzór ma kolor taki jak nasza skorupka, tak więc najlepiej przy tej metodzie używać jaj białych.pisanki

 

Zmieniony ( 09.08.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Ozdoby sezonowe

Jesień
Lato
Wiosna
Zima
EFS