Menu główne

Kontakt

sklep@myszkaagata.pl

+48 22 659 4443

Książki Wydawnictwa Impuls

Gorąco polecamy  serię Wydawnictwa Impuls dotycząca zagadnień związanych z pedagogiką walforfską. Publikacje te są doskonałe zarówno dla profesjonalistów, jak i dla rodziców, dziadków i wszystkich, którzy chcą wzbogacić swój kontakt z dzieckiem. Poniżej przybliżamy kilka z tych wartościowych pozycji.

Języki obce dla wszystkich dzieci. Doświadczenia szkół waldorfskich w nauczaniu najmłodszych 

Christoph Jaffke, Magda Maier

Szkoły waldorfskie znane są z tego, że już od 1919 roku nauczają od pierwszej klasy dwóchjęzyków obcych. Fundamentem, na którym opiera się specyficznie waldorfska metoda nauczania tego przedmiotu podczas trzech pierwszych lat nauki szkolnej, jest bardzo silna u małych dzieci – i utrzymująca się jeszcze  do mniej więcej dziewiątego roku życia – potrzeba naśladowania. Dzieci uczą się języków obcych w taki sam sposób jak języka ojczystego:  poprzez słowo mówione. Na lekcjach prowadzą krótkie dialogi, śpiewają piosenki, recytują  wierszyki, odgrywają scenki  teatralne itp. Małe dzieci posiadają niezwykle silną umiejętność  zapamiętywania dźwięków słów. Ich narządy artykulacyjne są niesłychanie  plastyczne, dzięki czemu potrafią odtwarzać pod względem fonetycznym bezbłędnie to, co usłyszały.

Wyniki nauczania okazują się najlepsze wtedy, gdy przyswajanie dźwięków obcej mowy ma formę zabawy połączonej  z ruchem ciała. Elementy gramatyki oraz pisanie niewielkich obcojęzycznych tekstów wprowadza się w szkołach waldorfskich dopiero w czwartej klasie, to znaczy w wieku dziewięciu – dziesięciu lat.

Przykłady, z których korzystają autorzy książki, zaczerpnięto z języka angielskiego, jest to bowiem w programie europejskich szkół podstawowych najczęściej nauczany język obcy.

Mam czas dla  dziecka. Pedagogika waldorfska dla najmłodszych. Propozycja alternatywnej kultury wychowania w domu, w przedszkolu i w żłobku

Barbara Kowalewska

Wychowanie i jakość przeżyć pierwszych lat życia mają decydujące znaczenie dla całego późniejszego życia. We współczesnej rodzinie pozostaje jednak coraz mniej czasu na kontakt rodzica z dzieckiem, na wspólną zabawę i czynne, kreatywne spędzanie czasu. Jak można temu przeciwdziałać? Waldorfska pedagogika małego dziecka ma pod tym względem bardzo wiele do zaoferowania. Autorka wykorzystuje w tej książce swe wieloletnie doświadczenia poczynione we własnej rodzinie oraz podczas pracy w żłobku i w przedszkolu waldorfskim. Mam czas dla  dziecka to poradnik dla rodziców i wychowawców małych dzieci. Oprócz praktycznych porad wychowawczych przedstawia wiele przykładów zabaw z małymi dziećmi, pomysły na własnoręczne robienie prostych zabawek z naturalnych materiałów oraz święcenie świąt dorocznych w domu i przedszkolu.

Zastygłe spojrzenie. Fizjologiczne skutki patrzenia na ekran a rozwój dziecka

Rainer Patzlaff:

Rainer Patzlaff jest dyrektorem stuttgarckiego Instytutu Pedagogicznego badającego wpływ współczesnych mediów operujących ekranem na fizjologię człowieka. Książka podsumowuje najnowszy stan badań w tym zakresie i stawia w centrum uwagi oddziaływanie tych mediów na rozwój dziecka.

Pedagogika waldorfska dla dzieci od trzech do dziewięciu lat

Rainer Patzlaff, Wolfgang Sassmanshausen, Telse Kardel, Claudia Mckeen

Czy słuszne są postulaty, pojawiające się często w środowiskach nauk pedagogicznych i realizowane w projektach reform oświatowych o konieczności wczesnej stymulacji intelektualnej oraz o potrzebie wprowadzania przedszkolnych programów dydaktycznych? Czy ograniczanie zakresu swobodnej zabawy i jednostronne przyspieszanie rozwoju  kognitywnego rzeczywiście w optymalny sposób pomaga w zdobywaniu przez dziecko  podstawowych kompetencji prospołecznych? Jakie to może mieć konsekwencje dla sensoryczno-motorycznego rozwoju małego dziecka? W jakim wieku jest dziecko dojrzałe do podjęcia nauki w szkole?

Grupa wybitnych pedagogów niemieckich prezentuje waldorfską wizję takich kwestii  jak: dojrzałość szkolna, harmonijny rozwój dziecka, specyfika  uczenia się w wieku przedszkolnym oraz w pierwszych latach nauki szkolnej. W publikacji znajdujemy obszerne omówienie celów, zakresów i metod pracy z dziećmi w przedszkolu waldorfskim i w pierwszych latach szkolnych. Wiele miejsca poświęca się także takim zagadnieniom, jak salutogeneza (zdolność osobowości do samouzdrawiania) i rezylencja  (umiejętność zwycięskiego przechodzenia przez kryzysy życiowe) oraz sposobom odpowiedniego kierowania procesami  wychowawczymi, aby te cechy mogły się u dziecka ukształtować. Książka jest napisana przystępnym językiem i ma przejrzystą strukturę.

udostępnij

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.