Start arrow Ozdoby sezonowe arrow Wiosna arrow Jak robić pisanki z dziećmi?
Jak robić pisanki z dziećmi? Drukuj Email
27.03.2014.
   Pisałam już, że ja najbardziej lubię ozdabiać pisanki kredkami woskowymi Stockmar . Teraz chciałabym napisać parę przydatnych rad, jak robić to z dziećmi, których styl pracy różni się oczywiscie naszego.

 

  Przecież to właśnie im ta zabawa sprawia najwięcej radości! Warto więc wiedzieć, co robić, by dzieciaki były zadowolone z dzieł, jakie stworzyły, a „praca” szła gładko i bez trudności w postaci pękających jaj czy zniecierpliwienia.

  Zacznę od kwestii materiału, jaki jest najbardziej odpowiedni dla dzieci. Nam nie sprawia dużego kłopotu praca na wydmuszkach jaj kurzych. Jednak dla dzieci małych (małe dzieci to pojęcie względne – warto obserwować malucha i poznawać, na co jest gotowy) wydmuszki zdecydowanie się nie nadają – choć zaraz podam wyjątek. Takim dzieciom najwygodniej maluje się jajka ugotowane. Będą one zdobiły nasz dom raczej tyko w danym roku, ale ich znaczną  zaletą jest większa odporność na pękanie.

  Oprócz tego mamy jeszcze drugą możliwość – droższą, ale i wykwintniejszą. Są to wydmuszki z jaj gęsich – duże, białe i mocne. Te właściwości sprawiają, że dużo wygodniej zdobi się takie właśnie jajko. Rzadziej się zdarza, żeby pękło w ręku, tło jest białe czyli łatwiejsze do pokolorowania, no i powierzchnia do pokrycia nie wymusza tworzenia bardzo drobnych wzorów. Gotowe wydmuszki z jaj gęsich są aktualnie dostępne między innymi w internecie.

  Dzieci również uwielbiają ozdabianie jajek Stockmarkami , ale trzeba jeszcze pamiętać, że ich czas płynie inaczej niż nasz - czas dorosłych. Trzeba tak zaplanować zabawę, by przy małym wysiłku ze strony dzieci powstały piękne, kolorowe pisanki. Dać szansę i odpowiednie warunki zarówno spokojnym i cierpliwym dzieciom, jak i tym, którym stosunkowo szybko znudzi się rozpoczęta praca. Głównym problemem jest tutaj to, że dzieci – w szczególności te małe – nie pokryją całej skorupki kredką woskową i z pewnością zostaną białe miejsca. Może to wyglądać jak najbardziej w porządku, ale czasem przydatna może się okazać pewna pomoc z naszej strony. Co możemy zrobić? Pomalowaną pisankę włóżmy po prostu na chwilę do barwnika. Jeżeli nie będziemy gotować jajka to wosk nie zejdzie, a puste miejsca wypełnią się kolorem. Takie podfarbowanie wręcz wzmocni kontrast miedzy linia kredki , a barwnikiem, pisanka nabierze bardzo wyrazistych barw.

  W ten sposób tworzenie pisanek-rysowanek będzie świetną zabawą na wiosenne, a dzieci będą zadowolone ze swoich dzieł.(H.T.)

Zmieniony ( 13.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Ozdoby sezonowe

Jesień
Lato
Wiosna
Zima
EFS